Dünya mucizelere alıştı!

Aşağa gitmek

Dünya mucizelere alıştı!

Mesaj tarafından Schizophrene Bir C.tesi Haz. 21, 2008 4:24 pm

Dünya mucizelere alıştı!
Türkiye'nin tarihi zaferi tüm dünayada böyle karşılandı....

13. Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaki Türkiye–Hırvatistan çeyrek final maçını naklen yayınlayan İsveç Televizyonu, Türkiye'nin yarı finale yükselmesinden sonra yaptığı yorumda, ''Türkiye yarı finalde, bu Türkler kaç canlı'' ifadesini kullandı.

İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşayan Türkler, maçın sona ermesiyle birlikte ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklarda sevinç gösterileri yaptılar.

Şampiyonadaki maçları naklen yayınlayan İsveç'in özel televizyon kanalı TV4, Türkiye–Hirvatistan maçının naklen yayınından sonra özet görüntülere ve teknik direktör Fatih Terim'in açıklamalarına yer verdi.

TV4'ün spikeri bundan sonra, ''Bu Türkler kaç canlı. Türkler'i kim motive ediyor. Maç sonucunu Hirvatistan için Alfred Hitchcock da yazmış olabilir'' dedi.

İsveç gazeteleri de maçtan sonra internet sitelerinde verdikleri ilk haberlerde, ''İnanilmaz Türk zaferi'' yorumunu yaptılar.

2002 Dünya Kupası karşılamalarına da atıfta bulunan İsveç gazeteleri, ''2002'de kahraman olan Rüştü, yeniden kahraman'', ''Türkiye, yeniden olanaksızı başardı'' başlıklarını kullandılar.

Bu arada maçtan sonra ellerinde Türk bayrakları ile Stockholm'de sokakları dolduran Türkler, uzun süre sevinç gösterilerinde bulundular.

KOSOVA'DA ZAFER COŞKUSU

13. Avrupa Futbol Şampiyonası çeyrek final maçında Hırvatistan'ı yenerek yarı finalist olan Türkiye'nin zaferi, Kosova'da da büyük bir coşku içinde kutlandı.

Başkent Priştine'de, Prizren'de ve özellikle Türkler'in yaşadıkları başka merkezlerde, milli takımın galibiyeti büyük bir mutluluk yarattı.

Türkiye'nin Kosova Eşgüdüm Bürosu Müsteşarı Mustafa Sarnıç, maçı Hırvatistan Eşgüdüm Bürosu Şefi Davır Bidis ile birlikte, başkent Priştine'nin gençlik sarayı platosunda kurulan dev ekrandan yüzlerce seyirciyle birlikte izledi.

Maçı büyük bir heyecan içinde yanyana izleyen diplomatlar, maçın sonunda, birbirlerini centilmence kutladılar.

Maçı naklen yayınlayan RTK'ya canlı bağlanan Hırvat diplomat Bidis, bu çekişmeli maçta gülen tarafın Türkiye olduğunu belirterek, Türkiye'yi kutladı ve yarı finalde başarılar diledi.

Müstaşar Sarnıç ise, bu zaferin aynı zamanda Kosova'nın da zaferi olduğunu, bu güzel mutluluğu tüm Kosovalılar ile paylaştıklarını söyledi.

Türkiye'nin zaferi, Kosova'da yalnızca Türkler arasında değil, Arnavut ve Boşnaklar arasında da büyük bir sevinç yarattı.

-MAKEDONYA'DAKİ SEVİNÇ-

ÜSKÜP – Öte yandan Türk kökenli Makedon vatandaşlar ile Makedon ve Arnavutlar, Makedonya'nın başkenti Üsküp'ün hemen tüm kafetaryaları ile alışveriş merkezlerinde özel olarak konulan dev ekranlı televizyonlardan, maçı büyük bir heyecanla izlediler.

Türkiye'nin gol yemesi üzerine büyük bir sükunetin egemen olduğu Üsküp sokakları, Türkiye'nin attığı golle coşkulu bir gürültüye boğuldu.

Maçın Türkiye'nin galibiyetiyle bitmesinin ardından otomobilleriyle alanlara çıkan gençler, Türk bayrakları sallayarak, ''Türkiye, Türkiye'' diye slogan attılar.

Polisin, kazalara karşı önlemler alırken, sevinç gösterileri düzenleyenlere de yardımcı olduğu görüldü.

Sevinç gösterilerinde davul-zurna eşliğinde halaylar çekilirken, gösteriler, sabahın ilk saatlerine dek sürdü.

-BAKÜ'DE COŞKU SELİ-

Türkiye'nin, 13. Avrupa Futbol Şampiyonası çeyrek final maçında Hırvatistan'ı yenerek yarı finale yükselmesi Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de de binlerce sporsever tarafından coşkuyla kutlandı.

Rüştü'nün üçüncü penaltıyı kurtarmasıyla yarı finalin kesinleşmesi üzerine sokağa dökülen Bakü'deki Türk vatandaşları ve Azeri sporseverler, araç konvoyları oluşturarak kentte saatlerce tur attı.

Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla donanan konvoylar ''Türkiye-Azerbaycan'' sloganları eşliğinde dolaşırken, caddelerde toplanan kalabalık da benzeri sloganlarla eşlik etti.

Yarı finali kutlayan kalabalık daha sonra Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği önünde bir araya gelirken, araç konvoyları da büyükelçilik etrafında zafer turu attı.

Şenlik havasında geçen kutlamalar sırasında Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç da Büyükelçilik binası önüne çıkarak, sporseverlerlerin coşkusunu paylaştı.

Saatlerce süren kutlamalar süresince emniyet güçleri trafik akışı ve asayişin korunması amacıyla büyük çaba sarf ederken, kentin çeşitli bölgelerinde ambulansların da hazır tutulduğu gözlendi.

Gerek Türk Milli Takımı, gerekse Türk futbol kulüplerinin, Avrupa'da aldıkları başarılı sonuçlar, karşılaşmaların sonrasında çok sayıda Azerbaycan vatandaşının da katılımıyla ve coşkuyla kutlanıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de bir kaç gün önce çeşitli temaslar için Bakü'de bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı kabulünde, Euro-2008'de A Milli Futbol Takımı'nın çeyrek finale yükselmesiyle sonuçlanan maçtan sonra Bakü'de de büyük kutlamalar yapıldığını belirterek, ''O gün Bakü'nün caddelerinin Ankara ve İstanbul'daki caddelerden farklı olmadığını'' dile getirmişti.

-"TÜRKİYE, NE ÇILGINLIK"-

Fransız basını Türk Futbol Milli Takımının, Hırvatistan önünde aldığı galibiyetle Avrupa Şampiyonasında yarı finale çıkmasına geniş yer verdi.

L'Equipe gazetesi, ''Türkiye, Ne Çılgınlık'' başlığıyla manşetten verdiği haberde, ''Türkiye hiçbir zaman vazgeçmez'' ifadesini kullandı.

Gazete, Türk Milli Futbol takımının üçüncü kez geriden gelip galibiyete ulaştığını yazdı. Gazete Türk takımında en fazla yıldızı Tuncay'a verdi.

Le Parisien gazetesi, ''Heyecan uyandıran Türkler'' başlığıyla birinci sayfadan verdiği haberde, ''Türk takımının gerilimli bir maç sonucunda galip gelmesini bildiği'' yorumunu yaptı.

Le Figaro gazetesi ise ''Türk mucizesi devam ediyor'' başlığıyla verdi haberde, ''Çılgın bir maçtan sonra Türkiye yarı finale kaldı'' ifadesini kullandı.

Liberation gazetesi, ''Türkler mutluluktan uçuyor'' başlığıyla milli takımın zaferini okuyucularına duyurdu.

-"HİTCHOCK FİLMİ GİBİ"-

Avrupa Futbol Şampiyonası çeyrek finalinde penaltı atışlarında Hırvatistan'ı eleyerek yarı finale çıkan Türkiye'nin başarısı İspanyol basınında geniş yer aldı.

Spor gazetesi AS ''Taktik gibi mucize'' başlığını atarken, ''Bir maçtan ziyade, traji komik, hüzünlü bir tiyatro gibiydi. Saat ile beslenen Türkiye, 3. mucizesini yaptı. Kahraman bir rol oynayan Rüştü karşısında Hırvatistan kan kaybından öldü'' denildi. Sahanın en iyisini Hırvat Modric olarak seçen AS, en kötüsünü de ''Nihat'' olarak gösterdi.

Gazete, Türkiye'nin beraberlik golünü atan Semih için de ''Başa çıkılamayan bir takımın cesaretini ve inancını temsil etti'' yorumunda bulundu. Marca gazetesi, ''Türkiye çiçeği bir bahçe'' ifadesini başlığına çıkartarak, ''Türkiye, Dünya Kupası'nda olduğu gibi tek bildiği yolla kahramanca yarı finale yükseldi. Türk taraftarların takımlarının maçlarında ilk yarıyı izlemelerine gerek yok, istediklerini yapsınlar, son 20 dakika izlesinler yeter. Türkiye'de tek bir kahraman yok. İsviçre maçında Arda, Çek Cumhuriyeti maçında Nihat, Hırvatistan maçında Semih ve Rüştü. Mucizeye hepsi katılıyor, bunların hepsi deli!'' değerlendirmesini yaptı.

Diğer İspanyol gazetelerinde ise şu başlıklar atıldı:

El Pais ''Türk deliliği'', El Mundo ''Viyana en deli finallerden birine sahne oldu. Şanslı Türkiye penaltılarla yarı finalde'', ABC ''Dünya Kupası 3.'lüğünden 6 yıl sonra Türkiye, Avrupa Kupası'nda yarı finale kalarak yine uluslararası arenaya çıktı'', Sport ''Hitchock filmi gibi bir finalin ardından Türkiye penaltılarla yarı finalde'', El Mundo Deportivo ''Yeni bir Türk mucizesi''.

Öte yandan, milli futbolcu Nihat Kahveci, İspanyol basınında yer alan açıklamalarında ''Finale sadece bir adım kaldı sonra İspanya'yı finalde bekliyoruz. Ama şimdi bunu düşünmüyorum, çünkü yeni bir tarihi maç daha yaptık. Almanya çok güçlü ve kazanması zor bir takım'' dedi.

-"ALLAH HER ZAMAN ONLARA YARDIM EDİYOR"-

Türkiye'nin 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın yarı finale kalma mücadelesinde Hırvatistan'ı eleyerek Almanya ile eşleşmesi Macar medyasında geniş yer aldı.

Macaristan'ın günlük tek spor gazetesi olan 300 bin trajlı Nemzetisport, ilk üç sayfasını tamamen Türklere ayırdı. Gazete attığı manşette ''Yüksekgerilim'' derken, başlığın hemen altında yarı finale kalan Türk futbolcularının sevinç resmine yer verdi. İkinci ve üçüncü sayfada atılan manşet ise ''Allah her zaman onlara yardım ediyor'' sözleri yer alırken, manşetin altında Türk futbolcuların sevinçleri fotoğraflarla verildi.

Nemzetisport'ta maçla ilgili yazılarda ise Türkiye'nin şampiyonada toplam sadece 6 dakika önde oynadığı, ancak buna rağmen yarı finale kalmayı başardığı belirtildi. Gazete, ay-yıldızlıların inanılmazı başararak, uluslararası bir takım olan Almanya'nın yarı finaldeki rakibi olduğunu, Semih'in yine hiçbir şeyin inanılmaz olmadığını kanıtlayarak, hayatta kalma sanatçılarının yarı finale çıktığı yorumlarına yer verdi.

Macaristan'ın en önemli günlük siyasi gazetesi olan Nepszava ise ''Trajedi dönemeçleri, Türkiye yarı finalde'' şeklinde attığı başlığın ardından, ''Türklerin inadı yarı finali getirdi'' diye yazdı.

Macaristan medyasındaki diğer başlıklar ise şöyle oldu:

Origosport: ''Türkiye'ye karşı önde oynayan yanar''

Mahu: ''Allah ebedi''

Samsungsport: ''Avrupa'da Türk tehlikesi''

Zoon: ''İnanılmaz dirilişin ardından Türkler ilk dörtte''

Figyelönet: ''Viyana'da Türk Zaferi''
avatar
Schizophrene
Admin

Mesaj Sayısı : 150
Yaş : 28
Nerden : istanBul
Kayıt tarihi : 18/06/08

Kullanıcı profilini gör http://muammerdereliaol.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz